
På programmet er der både er der først halvanden times motion, og derefter er der tid til hygge i caféen. Derudover vil du indimellem kunne opleve forskellige tema-arrangementer.
Motionen:
Hele kroppen bliver arbejdet igennem, samtidig med, at du opnår en større bevidsthed om din krop og fysiske formåen. Træningen tager udgangspunkt i gymnastik, pilates, træning med elastikker, bolde samt afspænding. Du er velkommen til at holde alle de pauser, du har behov for.
Ceféen:
Caféen er i umiddelbar forlængelse af motionsdelen. Her er der mulighed for at snakke på kryds og tværs samt mulighed for at etablere netværk med ligestillede. I caféen serveres der kaffe, the og brød for et symbolsk beløb. Caféen drives af lokale frivillige fra Kræftens Bekæmpelse.
Tema-arrangementer:
I forbindelse med caféen vil vi indimellem arrangere oplæg og foredrag om aktuelle emner. Emnerne vil vi gerne i dialog med jer om, så hvis I har nogle forslag er I meget velkomne til at tage kontakt til de frivillige i caféen så vi kan undersøge mulighederne.
Hvornår?
Der er motion og café hver torsdag.
Motion: 10.00 - 11.30
Café: 11.30 - 12.30
Hvor bliver det afholdt?
Kurset bliver afholdt på:
Rebild Sundhedscenter
Mastruplundvej 2 L
9530 Støvring
Tilbuddet er gratis.
Det kræver ikke en henvisning at deltage.
Du skal selv tilmelde dig på 99 88 84 50 eller cskf@rebild.dk