Byråd og udvalg

Rebild Byråd - Foto: Allan Mortensen
Byrådet i Rebild Kommune består af 25 medlemmer som du kan se her på siden. Udover pladsen i byrådet har alle medlemmer plads i et eller flere af de øvrige udvalg.

Herunder kan du se en liste over medlemmerne af byrådet i Rebild Kommune og hvilke udvalg, de er med i.

Politisk mødekalender 2018

Byrådet har godkendt en politisk mødekalender for 2018. 
Få overblik over hele 2018 her. Vi tager forbehold for ændringer.

Politisk mødekalender 2019

Byrådet har godkendt en politisk mødekalender for 2019.
Få overblik over hele 2019 her. Vi tager forbehold for ændringer.

Medlemmer af byrådet

Leon Sebbelin (B)
Leon Sebbelin - Foto: Allan Mortensen

Borgmester

30 27 71 77

blese@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget (formand)
  • Bevillingsnævnet
  • Aalborg Lufthavn
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Erhvervsudviklingsrådet
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • KL's repræsentantskab
Morten Lem (A)
Morten Lem - Foto: Allan Mortensen

Viceborgmester

Murer

23 32 03 05
bmole@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
Allan Busk (L)
Allan Busk - Foto: Allan Mortensen

Formand for Arbejdsmarkedsudvalget

3F - Formand

21 21 40 58
balbu@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget (formand)
  • Økonomiudvalget
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • Pensioniststøttefonden
Allan Jæger (A)
Allan Jæger - Foto: Allan Mortensen

Socialpædagog 

21 48 36 90
balja@rebild.dk 

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Sundhedsudvalget
  • Børn- og Ungeudvalget
  • Pensioniststøttefonden
  • Kathrine Kirstine Jensens mindelegat
Anna Oosterhof (V)
Anna Oosterhof - Foto: Allan Mortensen

Turismeudviklingschef 

41 93 71 93
banoo@rebild.dk 

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Nordjyllands Trafikselskab
  • Limfjordsrådets styregruppe
Bente Søgaard (V)
Bente Søgaard

Direktør 

22 23 24 30
bbeso@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Aalborg Lufthavn
Gert Fischer (V)
Gert Fisher - Foto: Allan Mortensen

Formand for Kultur- og Fritidsudvalget

Elinstallatør
40 34 84 77
bgefi@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Kultur- og Fritidsudvalget (formand)
  • Nordjyllands Historiske Museum
Holger Pedersen (C)
Holger Pedersen - Foto: Allan Mortensen

Servicechef 

24 28 89 39
bhope@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • HMN Naturgas I/S
  • Hjemmeværnets Distriktsudvalg
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
Jeanette Sagan (C)
Jeanette Sagan - Foto: Allan Mortensen

Fuldmægtig 

61 54 52 52
bjesa@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Sundhedsudvalget
  • Oudrup Deponi I/S
  • Rebild Forsyning Holding A/S
  • Rebild Vand & Spildevand A/S
Jeppe Ugilt Hansen (V)
Jeppe Uglit Hansen - Foto: Allan Mortensen

Selvstændig 

22 16 07 43
bjuha@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Erhvervsudviklingsrådet
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
Jesper Greth (V)
Jesper Greth - Foto: Allan Mortensen

Afdelingsleder 

40 62 78 52
bjegr@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Familieudvalget
  • Børn- og Ungeudvalget
  • Rebild Kommunale Ungdomsskole
Kim Edberg Andersen (O)
Kim Edberg Andersen - Foto: Allan Mortensen

Formand for Teknik- og Miljøudvalget

Kontorchef
21 83 05 31
bkian@rebild.dk 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget (formand)
  • Limfjordsrådets styregruppe
Lars Hørsman (L)
Lars Hørsman - Foto: Allan Mortensen

Lærer

23 24 12 42
blaho@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget
  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Rebild Forsyning Holding A/S
  • Rebild Vand & Spildevand A/S
Lene Schmidt Aalestrup (C)
Lene Aalestrup - Foto: Allan Mortensen

Formand for Sundhedsudvalget

Bogholder

22 38 44 15
bleaa@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Sundhedsudvalget (formand)
  • Børne- og Familieudvalget
  • Støvring Gymnasium
  • Frivilligrådet
Maybritt Toft Pedersen (L)
Maybritt Toft Pedersen - Foto: Allan Mortensen

Erhvervsleder

24 23 21 09
bmape@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Familieudvalget
  • Handicaprådet
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
Ole Frederiksen (V)
Ole Frederiksen - Foto: Allan Mortensen

Ekspeditionschef

50 44 35 06
bolfr@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Sundhedsudvalget
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Rebild Forsyning Holding A/S
  • Rebild Vand & Spildevand A/S
Per Vilsbøll (B)
Per Vilsbøll - foto: Allan Mortensen

Gymnasielærer

98 38 53 52
bpevi@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Rold Skov Natur- og Kulturcenter
Peter Hansen (A)
Peter Hansen - Foto: Allan Mortensen

Skoleleder

28 30 40 44
bpeha@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget
  • I/S Reno-Nord
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • Rebild Produktionsskole
  • Rebild Forsyning Holding A/S
  • Rebild Vand & Spildevand A/S (formand)
Peter Hjulmann (V)
Peter Hjulmann - foto: Allan Mortensen

Værkfører 

20 64 05 76
bpehj@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Rold Skov Natur- og Kulturcenter
Pia Britt Elberg (B)
Pia Britt Elberg - Foto: Allan Mortensen

Studielektor 

40 12 74 94
bpiel@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget
  • LAG Himmerland
Poul Erik Nørnberg (A)
Poul Erik Nørnberg - Foto: Allan Mortensen

Direktør 

20 13 39 76
bpono@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Rebild Kommunale Ungdomsskole
  • Rebild Naturskole
  • Rebild Kulturskole
  • LAG Himmerland
Rasmus Rask (L)
Rasmus Rask - Foto: Allan Mortensen

Center-koordinator

30 54 65 81
brara@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Sundhedsudvalget
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Kathrine Kirstine Jensens mindelegat
Thomas Simoni Thomsen (V)
Thomas Simoni Thomsen - Foto: Allan Mortensen

Landmand

20 31 50 20
btsth@rebild.dk 

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Sundhedsudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget
  • Rebild Produktionsskole
  • Uddannelsesråd Rebild
Thøger Elmelund Kristensen (A)
Thøger Elmelund Kristensen

Formand for Børne- og Familieudvalget

IT-Projektleder

24 43 19 13
btekr@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Familieudvalget (formand)
  • Handicaprådet
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Uddannelsesråd Rebild
Tommy Degn (O)
Tommy Degn

Overpostbud

61 33 22 34
btode@rebild.dk

 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Sundhedsudvalget
  • Børne- og Familieudvalget
  • F. Thyge Hvass og hustrus legat
  • Ingeborg Munch og Villiam Jensens legat
  • Rebild Forsyning Holding A/S
  • Rebild Vand & Spildevand A/S

Menu