Byråd og udvalg

Byråd og udvalg
Byrådet i Rebild Kommune består af 25 medlemmer som du kan se her på siden. Udover pladsen i byrådet har alle medlemmer plads i et eller flere af de øvrige udvalg.

Herunder kan du se en liste over medlemmerne af Byrådet i Rebild Kommune og hvilke udvalg, de er med i.

Politisk mødekalender 2017

Byrådet har godkendt den politiske mødekalender for 2017. Få overblikket over hele 2017 her.

Byrådsmedlemmer

Leon Sebbelin (R)

Leon Sebbelin (B)

Nibevej 191, Øster Hornum, 9530 Støvring

Borgmester

 

30 27 71 77 - e-mail: blese@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Erhvervsudviklingsrådet
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • KL's Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg
  • KL's repræsentantskab
  • Beredskabskommisionen
  • Bevillingsnævn
  • Aalborg Lufthavn
  • Støvring Gymnasium
  • Rold Skov Natur- og Kulturcenter
Allan Busk (Å)

Allan Busk (Å)

Mølledamsvej 7, 9575 Terndrup

1. viceborgmester

 

21 21 40 58 - e-mail: balbu@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget (næstformand)
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • Pensioniststøttefonden
Gert Fischer

Gert Fischer (V)

Højrisvej 31, Højris Mølle, 9240 Nibe

2. viceborgmester

Elinstallatør

98 37 81 34 + lok. 13 eller 40 34 84 77 - e-mail: bgefi@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Erhvervsudviklingsrådet
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • Aalborg Lufthavn
  • I/S Renovest
Anders Norup (V)

Anders Norup (R)

Ved Bjerget 3, 9530 Støvring

Skoleleder

 

98 37 33 08 eller 23 29 62 45 - e-mail: bhanno@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Ungdomsudvalget (formand)
  • Hanicaprådet
Annette Søegaard (F)

Annette Søegaard (F)

Højvang 28, Øster Hornum, 9530 Støvring

Pædagogisk konsulent

 

98 38 55 48 eller 21 76 14 48 - e-mail: banns@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Sundhedsudvalget (formand)
  • Handicaprådet
  • Frivilligrådet
  • Dorthea Jensens Mindelegat
  • Grundlisteudvalget
Bent Skovgaard Olsen (Ø)

Bent Skovgaard Olsen (Ø)

Sdr. Kirkevej 4, 9520 Skørping

 

 

23 60 44 65 - e-mail: bbsol@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Ungdomsudvalget
Henrik Christensen (A)

Henrik Christensen (A)

Grønnegade 8, 9574 Bælum

Lærer

 

98 33 75 28 eller 61 18 93 73 - e-mail: bhech@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget (formand)
  • Sundhedsudvalget
  • Venskabsbyarbejdsgruppen
  • Ane Kirstine Hansens Mindelegat
  • Kathrine Kirstine Jensens Mindelegat
Holger Pedersen (C)

Holger Pedersen (C)

Linalyst 53, 9610 Nørager

 

 

24 28 89 39 - e-mail: bhope@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • HMN Naturgas
  • Hjemmeværnets distriktsudvalg
  • F. Thyge Hvass Legat
Jeanette Sagan (V)

Jeanette Sagan (R)

Søvænget 6, 9541 Suldrup

 

 

61 54 52 52 - e-mail: bjesa@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Sundhedsudvalget (næstformand)
  • I/S Renovest
  • Dorthea Jensens Mindelegat
  • Ellen Marie Madsens Legat
  • Kathrine Kirstine Jensens Mindelegat
Jens Laurits Pedersen (O)

Jens Laurits Pedersen (O)

Ingerdalsvej 7, Sørup, 9530 Støvring

 

 

40 28 20 77 - e-mail: bjlpe@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Sundhedsudvalget
  • Arbejdsmarkedsudvalget
Jeppe Ugilt Hansen (U)

Jeppe Ugilt Hansen (V)

Rosbjergvej 2, Volstrup, 9500 Hobro

 

 

22 16 07 43 - e-mail: bjuha@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Limfjordsrådets styregruppe
Klaus Anker Hansen (A)

Klaus Anker Hansen (Å)

Ved Bjerget 16, 9530 Støvring

Lærer

 

98 37 25 00 eller 61 40 25 22 - e-mail: bkaha@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Ungdomsudvalget (næstformand)
  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Lokalt Arbejdsmarkedsråd (LAR)
  • Rebild Produktionsskole
Lars Hørsman (Å)

Lars Hørsman (Å)

Lærer

Purkervej 20B, 9520 Skørping

23 24 12 42 e-mail: blaho@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget
  • Børne- og Ungdomsudvalget
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Bevillingsnævn
Lene Schmidt Aalestrup (C)

Lene Schmidt Aalestrup (C)

Reites Allé 4, 9530 Støvring

Bogholder

 

98 37 36 56 eller 22 38 44 15 - e-mail: bleaa@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Kultur- og Fritidsudvalget (formand)
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Nordjyllands Historiske Museum
  • Kulturaftale Nordjylland
Michael Portefee P. Lex (B)

Michael Portefee P. Lex (B)

Grønnegade 8, Haverslev, 9610 Nørager

 

 

27 50 53 66 eller 25 26 64 01 (arb.) - e-mail: bmppl@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Ungdomsudvalget
  • Rebild Kommunale Ungdomsskole
  • Venskabsbyarbejdsgruppen
  • Ingeborg Munch og Villiam Jensens Legat
Morten Lem (A)

Morten Lem (A)

Bygaden 16, Ravnkilde, 9610 Nørager

Murer

 

98 56 96 05 eller 23 32 03 05 - e-mail: bmole@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget (formand)
  • Erhvervsudviklingsrådet
  • I/S Fællesforbrænding
  • Nordjyllands Trafikselskab
Ole Frederiksen (V)

Ole Frederiksen (V)

Hanehøjvej 38, 9520 Skørping

Ekspeditionschef

 

98 39 23 83 eller 21 61 52 30 - e-mail: bolfr@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • I/S Fællesforbrænding
  • Pensioniststøttefonden
Per Vilsbøll (B)

Per Vilsbøll (B)

Søndervænget 20, Øster Hornum, 9530 Støvring

Gymnasielærer

 

98 38 53 52 - e-mail: bpevi@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Sundhedsudvalget

 

Peter Bak (V)

Peter Bak (R)

Brorstrup Kærvej 8, Brorstrup, 9610 Nørager

 

61 74 10 25 - e-mail: bpeba@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Ungdomsudvalget
  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Rebild Naturskole
  • Rold Skov Natur- og Kulturcenter
  • Rebild Kommunale Ungdomsskole
Rasmus Rask (Å)

Rasmus Rask (Å)

Brorstrup Kærvej 3, Brorstrup, 9610 Nørager

 

30 54 65 81 - e-mail: brara@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Børn- og Ungeudvalg
  • Valgbestyrelse ved Folketings-/EU-valg
  • Rebild Kulturskole
Søren Konnerup (V)

Søren Konnerup (R)

Degnevænget 39, 9520 Skørping

Fagkonsulent

 

23 67 00 07 - e-mail: bsoko@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Arbejdsmarkedsudvalget (næstformand)
  • Kultur- og Fritidsudvalget (næstformand)
  • I/S Reno-Nord
  • Fusion af I/S Mokana - I/S Fællesforbrænding - I/S Reno-Nord
  • Rebild Produktionsskole
  • LAG Himmerland
  • AMU Nordjylland
Søren Søe (J)

Søren Søe (J)

Kirketerpvej 71, Kirketerp, 9541 Suldrup

Direktør

 

98 38 72 26 eller 40 37 02 33 - e-mail: bssoe@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
fotografenerpaavej

Thomas Simoni Thomsen (V)

Østhalvøen 2, Øster Hornum, 9530 Støvring

Landmand

20 31 50 20 - e-mail: btsth@rebild.dk 

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Teknik- og Miljøudvalget (næstformand)
  • Limfjordsrådets styregruppe
  • Ane Kirstine Hansens Mindelegat
Thøger Elmelund Kristensen (A)

Thøger Elmelund Kristensen (A)

Nibevej 194, Øster Hornum, 9530 Støvring

Projektleder

 24 43 19 13 - e-mail: btekr@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Økonomiudvalget
  • Valgbestyrelse ved kommunalvalg
  • Delegeret til Kommunalpolitisk Topmøde
  • I/S Mokana
Tommy Degn (O)

Tommy Degn (O)

Toften 1, Ravnkilde, 9610 Nørager

 

 

61 33 22 34 - e-mail: btode@rebild.dk

Udvalg, bestyrelser, råd og nævn

  • Børne- og Ungdomsudvalget
  • Børn- og Ungeudvalg
  • Venskabsbyarbejdsgruppen

Menu