Du kan ikke bruge rebild.dk i Internet Explorer. Du skal bruge en anden web-browser. Internet Explorer udgår i slutningen af 2021.

Kandidater til byrådet

Listen over kandidater, der opstiller til byrådet i Rebild Kommune i forbindelse med kommunalvalget den 16. november 2021.

A. Socialdemokratiet
Peter G. Hansen, Skørping
Rasmus Rask, Haverslev
Thøger Elmelund Kristensen, Øster Hornum
Andre Ellegaard Jensen, Nørager
Poul Erik Nørnberg, Støvring
Thomas Bach Jacobsen, Støvring
Morten Lem, Ravnkilde
Rasmus Høgh Nørskov, Støvring
Joan Anett Bjerregaard, Støvring
Klaus Anker Hansen, Støvring

B. Radikale venstre
Leon Sebbelin
Pia Elberg
Torsten Topbjerg
Mona Høegh Sørensen
Michael Portefee P. Lex
Merete Langeland
Kjeld Lundager Jørgensen

C. Det Konservative Folkeparti
Lene Aalestrup, Støvring
Jeanette Sagan, Suldrup
Mads Holm Danielsen, Støvring
Birgitte Wilsted Simonsen, Støvring
Mikkel Højsleth, Guldbæk
Nicolai Niemann, Bælum
Peter Bak, Haverslev
Flemming Knudsen, Skørping
Kim Hornbech, Nørager
Emilie Aalestrup, Støvring
Martin Kondrup Jensen, Støvring
Ina Grønhøj, Suldrup
Lasse Brunø, Skørping
Jakob Ludvigsen, Støvring
Clara Rusbjerg, Nørager
Katrine Krog Madsen, Suldrup
Gry Tange, Skørping
Pia Bøgelund Ravnholt, Støvring
Elizabeth Hagemann, Skørping
Nina Lidegaard, Støvring
Christoffer Fyllgraf, Suldrup
Kasper Madsen, Skørping
Lotte Holm, Støvring
Morten Lundgaard, Haverslev
Martin Degn Ovesen, Suldrup
Michael Petersen, Støvring
Johnny Wishoff, Støvring
Pia Nielsen, Terndrup
Ole Spleth Sørensen, Kirketerp

D. Nye Borgerlige
Gitte Bundgaard
Kim Edberg
Peter Bach
Heidi Voetmann

F. SF - Socialistisk Folkeparti
Morten Kamstrup
Charlotte Speich
Nicolai Abildgaard
Brian Guldhammer
Lisbeth Nørgaard

H. Lige Højre
Henrik Salomonsen, Støvring

L. Den Sociale Fællesliste - Rebild
Allan Busk, Terndrup
Lars Hørsman, Skørping
Sandie Jellesen, Bælum
Kristian Hundborg, Kgs. Tisted
Hans Chr. Gramkow, Skørping
Sidsel Brøndberg Simonsen, Støvring
Henning Michael Thygesen, Støvring
Søren Jacobsen, Skørping
Anne-Grethe Sveistrup, Haverslev
Niels Peter Giliamsen, Terndrup

O. Dansk Folkeparti
Tommy Degn
Natasja  Bødtker
Jeanette Lund Kirkegaard
Jens Laurits Pedersen
Yvonne Jørgensen
Preben Elmenhoff

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
Jesper Greth
Anna Oosterhof
Jeppe Ugilt
Hans Henrik Paulsen
Flemming Mikkelsen
Brian Winther
Peter Hjulmann
Maybritt Toft Pedersen
Thomas Simoni Thomsen
Henrik Buus
Stefan Berg
Henriette Frølund Lyngberg
Niels Nørøxe
Gert Fischer

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne
1.    Flemming Larsen, Nørager
2.    Solveig Lauritsen, Skørping
3.    Bent Skovgaard Olsen, Skørping
4.    Anna Udbye Rasmussen, Rebild
5.    Sofie Skovgaard Olsen, Skørping
6.    Niels Jensen, Bælum
7.    Bitt Juul Jensen, Skørping

Valgforbund

Følgende listeforbund og valgforbund er i overensstemmelse med den kommunale valglov anmeldt inden mandag den 04.10.21 kl. 12:00.

AL - Socialdemokratiet/Den Sociale Fællesliste - Rebild

Socialdemokratiet (A)
Den Sociale Fællesliste· Rebild (L)

COV - Det Konservative Folkeparti/Dansk Folkeparti/Venstre

Det Konservative Folkeparti (C)
Dansk Folkeparti (O)
Venstre, Danmarks Liberale Parti (V)

FØ    Socialistisk Folkeparti/Enhedslisten

SF - Socialistisk Folkeparti (SF)
Enhedslisten - De Rød-Grønne (Ø)

Cookieinformation