Du kan ikke bruge rebild.dk i Internet Explorer. Du skal bruge en anden web-browser. Internet Explorer udgår i slutningen af 2021.
Paragraf

Mulighed for genoptagelse af sager om følgeudgifter

Har du som forælder fået afslag på at få dækket følgeudgifter til en indsats til dit barn? Så har du måske ret til at få din sag genoptaget. Det er en betingelse, at dine følgeudgifter skyldes, at der er iværksat en støttende indsats efter barnets lov § 32.
 
Baggrund
Ankestyrelsen har med princip-meddelelse 12-25 ændret praksis for, hvordan man vurderer dækning af udgifter, der følger med en støttende indsats til børn og unge. Det betyder, at visse sager skal tages op igen – men det kræver, at du selv henvender dig.
 
Hvad handler ændringen om?
Fremover skal kommunen vurdere dine muligheder for støtte i en bestemt rækkefølge og efter flere bestemmelser i barnets lov, nemlig §§ 35 og 86. 
 
Hvem skal du kontakte?
•    Hvis Ankestyrelsen traf den seneste afgørelse, skal du kontakte Ankestyrelsen.
•    Hvis kommunen traf den seneste afgørelse, skal du kontakte kommunen.
 
Vigtigt om efterbetaling
Hvis du har ret til efterbetaling, gælder en almindelig forældelsesfrist på tre år. Det betyder, at du som udgangspunkt ikke kan få penge tilbage for perioder længere end tre år før offentliggørelsen af princip-meddelelse 12-25.
 

Monsido - statistik

Cookieinformation

Muni ver. 2.0